5 tipů | Masáž v těhotenství ?

03.04.2023

Každá budoucí maminka nám dá jistě za pravdu, že s postupujícím těhotenstvím a blížícím se porodem se objevují bolesti zad, nohou. Dopřávala jste si před otěhotněním párkrát do roka masáž? Nevynechávejte ji ani teď ! Pro dokonalé uvolnění i během těhotenství se držte těchto 5 zásad !

1. Masáž by měl vykonávat profesionál

Základem kvalitní masáže je člověk, který dokonale zná anatomii těla. Ať už je to fyzioterapeut, školený masér nebo rehabilitační pracovník. Nikdy se nenechte masírovat od člověka, který nemá odpovídající praxi - v těhotenství to platí dvojnásob.

2. Konzultace s lékařem

Zeptejte se na radu svého gynekologa, zda je pro Vás masáž vhodná a zda by ji přímo Vám doporučil. Lékař monitoruje zdravotní stav už od začátku těhotenství a je tak schopen správně rozhodnout a poradit.

3. Vybírejte masáž zad / kříže / šíje

Mezi nejefektivnější masáže se považují ty, které uvolní napětí v kříži, zádech a šíji. Ty, při kterých musíte ležet se vykonávají maximálně do 20. týdne těhotenství. Potom se můžete s masérem dohodnout na jiné poloze - v sedě nebo v předklonu. Masáží se v první řadě snaží uvolnit přetížené svalstvo, zkvalitnit spánek a celkově tělu ulevit.

4. Kdy se masáži vyvarovat ?

Pokud jste v prvním trimestru, trpíte na křečové žíly, jste na rizikovém těhotenství nebo trpíte onemocněním zad, nejsou pro vás masáže to pravé. Kromě toho určitě nechoďte, pokud trpíte kožním onemocněním, chronickými problémy, nebo Vám masáž nedoporučí váš lékař.

5. I masáž bříška je fajn 

Během masáže může přijít moment, kdy bude masér chtít namasírovat i bříško. Intenzita masáže bude jemnější, pohyby budou směřovat zleva doprava. Pokud se na to necítíte, tuto masáž vynechejte. Jedná se o poměrně intimní záležitost, která nemusí být každému příjemná. Pokud se masážím vyhýbáte, vyzkoušejte je! Dopřejte si relax a udělejte pro své tělo něco hezkého. Pokud se stále ostýcháte, poptejte se na vše Vašeho lékaře, který Vám všechny otázky jistě rád zodpoví. 

Všem maminkám se bude hodit