Blíží se váš termín porodu? Tohle všechno doporučujeme udělat ještě před ním, abyste byla v klidu

24.09.2019

Blíží se termín porodu a vy stále ještě nemáte zařízené všechny potřebné věci? Neudělejte stejnou chybu jako některé maminky před vámi. Věřte, že s dítětem se vám vše bude zařizovat daleko složitěji. Nehledě na zbytečné starosti, které s nezbytným zařizováním budete mít. Ideální je si všechny následující věci vyřídit pohodlně ještě před porodem. Uvidíte, že potom budete ráda, protože některé věci zaberou spoustu čas

Víte jméno miminka? Pak navštivte ihned matriku

Ještě před porodem můžete klidně navštívit matriku. Vyřídíte všechny potřebné dokumenty a později už nebudete muset ztrácet čas. Zároveň pošlete i otce dítěte na matriku, pokud ho uvedete v rodném listě, ale za něj nejste provdaná. Bude totiž muset vyřídit doklad o určení otcovství, a to na matrice svého trvalého bydliště. Vyřizování na matrice netrvá dlouho a určitě je dobré mít nezbytné dokumenty předem vyřízeny a připraveny, protože s dítětem může trvat, než se na matriku dostanete.

Napište si všechno z výbavičky pro novorozence

Nezbytná výbava pro miminko je do porodnice důležitá. Udělejte si seznam všeho, co budete s sebou pro miminko do porodnice brát. Stejně tak si udělejte ještě jeden seznam čistě pro sebe. Nebudete tak muset přemýšlet na poslední chvíli, co s sebou a zmírníte riziko, že něco důležitého zapomenete. Velmi často se totiž stává, že rodiče zapomínají i základní výbavu, a není se čemu divit, pokud žena začne rodit, není na nic čas. Jestliže nemáte nachystané věci předem, bude je muset následně pro vás zajistit přítel.

Chtěli byste udělat budoucí mamince radost? Podívejte se na dárkové sety pro miminka. Výbavička pro novorozence je podle průzkumů jeden z nejhezčích dárků pro budoucí rodiče.

Zaregistrujte se u lékaře

Stále dokola slyšíme, že lékaři mají plno. A není to jen u specialistů nebo lékařů pro dospělé. Zkrátka i pediatrů je málo, proto budete určitě v klidu, pokud se u lékaře pro děti zaregistrujete s předstihem. Věřte, že ani teď nebude lehké najít vhodného pediatra, který má místo pro nové pacienty. Rozhodně je ale lepší hledat teď než po porodu, protože vaše miminko bude pediatra potřebovat už krátce po návratu z porodnice.

Užívejte si s partnerem chvíle pro sebe

Ještě před porodem byste si měli s manželem nebo přítelem užít vše, co jste plánovali. Až se vám miminko narodí, chvíli si budete muset dát pauzu se svými oblíbenými koníčky a třeba večery s přáteli. Fráze, že vám dítě obrátí život naruby, není jen strašení. Velká část vašeho času se teď bude přizpůsobovat miminku. Na druhou stranu to ale neznamená, že budete muset přestat se vším, co jste měla ráda.

Cestování s dětmi není tak náročné, jak se může zdát. Přečtěte si, na co si dát pozor, aby cesta s malými dětmi proběhla bez zbytečného stresu.

Vyplňte žádost o peněžitou pomoc v mateřství

Podejte si s předstihem žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Ta vám náleží v souvislosti s péčí o novorozené dítě. Příspěvek může žádat matka dítěte, případně také otec nebo zároveň osoba, která si převzala dítě do péče. Žádost podáte na předepsaném tiskopisu Žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Vydá vám ho vám gynekolog, ke kterému dochází během předporodní péče.