Cestování s dětmi: na co si dát pozor, aby cesta proběhla bez stresu

22.09.2019

Cestování s dětmi není tak složité, jak se může zdát. Možná vás až překvapí, kolik rodičů cestovatelů cestuje s dětmi, a to bez problému. Samozřejmě to není tak jednoduché, jako v případě cestování bez dětí, ale věřte, že děti dodají vašim cestovatelským zážitkům nový rozměr. Navíc velkou výhodou je, že děti už odmala pochytí jinou kulturu a také jazyky, pokud cestujete často nebo na delší dobu. Celkově je cestování s dětmi pro děti prospěšné.

Cestování s dětmi bez stresu a nervů

Jestliže se chcete při cestování s dětmi vyhnout stresu, doporučujeme vše pečlivě plánovat dopředu a s dostatečnou časovou rezervou. Časem určitě nešetřete, protože základním pravidlem cestování je, že všechno nejde podle plánu. Je tedy dobré mít časovou rezervu, o to více pak s dětmi. Abyste se vyhnuli stresu, doporučujeme také důkladně vybrat ubytování. Sami často zvládnete i horší podmínky, ale děti jsou náchylnější. Zkrátka je důležité mít vše do detailu naplánováno a promyšleno, improvizace je s dětmi často obtížná.

Oblečení pro děti na cesty

Na cestu nemusíte dítěti balit ty nejlepší kousky oblečení. Velmi záleží na tom, s jak starým dítětem cestujete. Jiné bude samozřejmě oblečení pro miminka, a jiné pro starší děti. Obecně by mělo být oblečení pro děti pohodlné a funkční. Dítě na cesty nemusí splňovat módní trendy, dbejte na to, aby oblečení bylo především praktické. Pokud cestujete v horku, neoblékejte dítě do černého oblečení. Samozřejmě nezapomeňte na náhradní oblečení, počítejte s tím, že děti ho budou potřebovat více než vy.

Autem, vlakem, autobusem nebo letadlem...

Velmi záleží na tom, kam vlastně cestujete. Někdy může být auto pohodlnější než rychlejší letadlo. Určitě ale můžete vynechat autobus, ten vám příliš komfortu neposkytne. Jestliže tedy máte možnost necestovat s dětmi autobusem, nedělejte to. Obecně platí, že je dobré s dětmi cestovat navečer, abyste ráno byli na místě a dítě cestu v klidu prospalo. Pokud se stihnete na místo dostat přes noc, je auto nejideálnější variantou.

Aby byla cesta autem bezpečná, používejte pro dítě bezpečnou autosedačku. Podívejte se, jak správně vybrat autosedačky pro děti.

Vlak má velkou přednost v prostoru, který neposkytne auto ani letadlo. Můžete se s dítětem klidně projít po vlaku, pokud začne být neposedné. Navíc vlak vychází průměrně ze všech dopravních prostředků nejlevněji a nabízí velmi dobrý komfort. Pokud cestujete na opravdu dlouhé vzdálenosti, volte bez kompromisů letadlo. Je nejrychlejší a zároveň nejpohodlnější. Pozor však na to, že děti mohou být hlavně při vzletu a přistání velmi neklidné vlivem vztlaku uvnitř letadla.

Sportovní nebo golfové kočárky na cestu

Pro menší děti s sebou určitě přibalte kočárek. Nejlépe skladné jsou takzvané golfové kočárky nebo sportovní kočárky. Jiné dětské kočárky, jako třeba hluboké nedoporučujeme. Snažte se, aby děti během dovolené ušli co nejvíce po vlastních nohou, ale bez kočárku cestu s malými dětmi nedoporučujeme. Doporučujeme brát s sebou na cesty kvalitní kočárky. Levné kočárky jsou sice lákavé, ale mohou se vám vymstít.

Nezapomeňte děti během cesty pořádně zabavit

Určitě musíte počítat s tím, že budete muset děti zabavit. Celou cestu bohužel nevydrží v klidu. Aby nezlobili nebo nebyli protivné, připravte si aktivity, které je zabaví. Ideálně například jednoduché slovní hry, především takové hry, ke kterým nepotřebujete vůbec žádné vybavení. Pokud je dítě větší, určitě ho zabavíte například hrou na tabletu. Doporučujeme ale raději nechat tablet doma a dítě opravdu zabavit svým kontaktem. Jistě víte, co mají vaše děti rády za hry.