Jak vybrat ideální jméno pro miminko?

11.12.2019

Jak pojmenujeme naše miminko? To je otázka, která proletí hlavou každého budoucího rodiče, pokud ovšem nepatříte k těm, kteří pojmenovávají děti stejně již po generace. Na první pohled by se mohlo zdát, že výběr jména je snadný úkol,  je však potřeba si uvědomit,  o jak důležitou součást budoucího života dítěte se jedná. Naše jméno totiž do značné míry utváří naší osobnost a pokud se s ním dítě neztotožní, nebo je, řekněme až komicky nepřirozené, může mu v jeho životě nadělat spíše spoustu problémů. Nemáme vás v plánu strašit, jen chceme, abyste při výběru nebyli lehkovážní a opravdu si promysleli všechny okolnosti, kterým bude dítě s vámi vybraným jménem v budoucnu čelit. 

Pár obecných rad

Na miminko jsou zpravidla vždy dva, snažte se tedy dohodnout s partnerem tak, na jménech, která se líbí vám oběma. Ideálně si vytvořte každý svůj seznam jmen, které se vám líbí, společně si ho pročítejte a vyškrtávejte, dokud nedojdete k výsledku.

Pokud se vy i partner shodnete na jméně pro vaše dítě, nesvěřujte se s vašim výsledným rozhodnutím jiným lidem, zde totiž, více než kde jinde, platí pořekadlo ,,sto lidí, sto chutí,, . Z největší pravděpodobností se tak setkáte se zklamáním, protože vždy se najde někdo, kdo vám jméno bude vymlouvat a zoškliví vám ho. Tak jazyk za zuby, po porodu si žádný slušný člověk vaši volbu hanit nedovolí.

Ke jménu patří příjmení

Prosím vás, milí rodiče, myslele na tento stěžejní bod při výběru. Chápu, že se vám líbí například cizí jména, ale pokud vlastníte typicky české příjmení, bude výsledek působit spíše než vznešeně, komicky. (př. Eleonora Hrušková) Toto pravidlo většinou platí i v opačném případě, pokud jste zastáncem typicky českých jmen, ale vzala jste si cizince,  taky nebude ideální volba toto zkloubit (př. Bohouš Martinez).

Dále si dejte pozor na délky, pokud máte dlouhé příjmení, netrestejte své dítě ještě dlouhým jménem (př. Magdaléna Hermannová). Problematika délky jmen se týká i opačného případu, u exrémně krátkých přijmení, nevybírejte krátká jména, při jejich vyslovování se pak jméno změní v jakési vyštěknutí (př. Jan Duk).

Snažte se, aby celé jméno při představování znělo libozvučně, nerušivě a šlo snadno vyslovit. Dávejte si pozor na poslední hlásku ze jména a první z příjmení, patrnější je tato problematika u chlapeckých jmen (př. Jonáš Souček). Rovněž zapomeňte na rýmy (př. Petr Setr).

Pokud stále tápete pomoci vám může i generátor jmen, který vám na základě vyplněných údajů nabídne výčet ,,vhodných,, jmen k vašemu přijímení.

Originalita a mezinárodní statut

V dnešní době se mnoho rodičů snaží o originalitu, jména, která nenajdeme v našem kalendáři, však musí schvalovat matrika, tak pozor na to! V dnešní době začínají být velmi oblíbená jména cizí. Chápeme, že nechcete své dítě pojmenovat stejně, jako dalších deset dětí ve školce či na hřišti, ale přistupujte k výběru opatrně, aby to nedopadlo jako v případech uvedených výše. Vězte, že existuje spoustu hezkých jmen, méně tradičních, dalo by se říci i mazinárodních, která se dají krásně pojit i s českým příjmením, stačí jen hledat. (Př.Samuel Dobeš) A narovinu, pokud své dítě nepojmenujete třeba Řehoř, zvládnou si cizinci i většinu našich jmen upravit (Žofie= Sofie, Kateřina= Kate, Jan= John,...). 

Rozestup svátek- narozeniny

Mnoho rodičů si hlídá při volbě jména aspekt rozestupu narození a svátku. Nejhorší situace, která nás v tomto konceptu napadá je narodit se na Štědrý den jmenovat se Adam, nebo Eva. Věříme, že takoví mezi námi jistě jsou a rozhodně jim není co závidět. Dodržet rozestup není pro mnoho budoucích rodičů důležité, ale za nás si myslíme, že je daleko příjemnější mít mezi těmito oslavami větší rozptyl. Pokud například víte, že se vám dítě narodí v některém z chladnějších měsíců, určitě ho potěšíte jménem, slavícím svátek v teplejším ročním období, aby mohlo uspořádat například oslavu venku, což si v případě narozenin nemůže dovolit.

Výběr podle karmického zatížení a významu jmen

Pokud jdete při výběru do hloubky a máte už dokonce nějaké adepty na vítěze, určitě jste si na internetu hledala význam daných jmen a jejich původ. Existuje však také možnost najít si jakou karmickou zátěž nesou jednotlivá jména, nebo-li, jak budou ať už kladně, či záporně působit na člověka, který ho ponese. Pokud těmto sudbám věříte, rozhodně doporučujeme si o vašem výběru zjistit něco více v předstihu.

Oslovení a stárnutí

Máte vybráno! Teď si zkuste uvědomit, jak budete dítě oslovovat a to nejen v dětství, ale také v průběhu let. Jak ho nejspíše budou oslovovat spolužáci a později kolegové v práci? Na tento bod se mnohdy zapomíná a to je chyba.  Existují však i horší případy a to rodiče ovlivnění kouzlem okamžiku, kteří malé miminko pojmenují oficiálně zdrobněle, aniž by jim došlo, že z dítěte se časem stane dospělý a z dospělého stařec, kde může taková zdrobnělina být spíše pro ostudu. (př. Alenka,...)