Jak vybrat ideální kočárek pro vaše děťátko?

27.11.2019

Výběr vhodného kočárku je, byla a bude při shromažďování potřeb pro miminko vždy jasná priorita. Vybírat ten nejvhodnější můžeme z široké škály barev, stylů a kombinací, protože každý z nás má o ideálu jiné představy. Sortiment je však natolik pestrý, že se může snadno stát, že při výběru začneme tápat a nevíme, jaký kočár zvolit. Pokud je to i váš případ, vězte, že po zodpovězení níže uvedených otázek už budete mít jasno. Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří už si svůj vysněný kočárek našli, prohlédněte si aspoň naše rady na závěr, které vám mohou ušetřit případné trable.

Samostatný nebo kombinovaný kočárek?

V dnešní době se setkáváme spíše s kočáry vyráběnými v kombinacích, ať už ve dvoj (korba, sportovní kočár), nebo ve trojkombinaci (i s autosedačkou). Některé maminky však o kombinace nestojí, protože ví, že ji z rozličných důvodů nevyužijí, dávají tedy přednost samostatným korbičkám, či sportovním kočárkům. Obě varianty mají své klady i zápory, záleží tedy jen na vás, ke které skupince se přikloníte.

+ kombinace mají sladěny všechny části kočáru do jednotného stylu a barvy

+ kočáry dělané samostatně, bývají lehčí

- kombinované kočárky mají těžší základnu

- barvy a styly kočárů dělaných samostatně nejdou tak dokonale sladit

Do terénu, nebo do města?

Než si pořídíte kočárek, popřemýšlejte, jakým terénem s ním hodláte jezdit, případně jestli v jiných směrech splňuje standarty vašeho životního stylu. Pokud milujete horskou turistiku, byl by nesmysl pořizovat si kočár s malými kolečky určenými do města. Nebo pokud běháte, či jezdíte na in-linech a kočár hodláte brát s sebou, zaměřte se na kočárky určené k těmto účelům, atd. Myslete na to, že do terénu se hodí větší kola, která jsou dobře odpružená a ideálně buď stejně velká, nebo alespoň s brzdou otáčení. Při kličkování městem zase oceníte spíše kola otočná a menší.

Unisex, či ne?

To jestli je kočárek tzv. neurální pro obě pohlaví záleží převážně na jeho barvě. Pokud plánujete více než jedno dítě a chcete, aby všechny používaly jeden kočár vyhněte se barvám a motivům tolik typických pro dané pohlaví. Z barev se tedy jedná převážně o růžovou, červenou, ale také o modrou. U vzorů se pak vyhněte motivům princezen, jednorožců, autíček či například dinosaurů.

+ Kočár budete pořizovat jen jednou, jedná se tedy o jednorázovou investici i když budete mít vícero dětí 

I přes veškerou vaši snahu bude vždy poznat, že už se nejedná o nový kočárek.

Nový, nebo z druhé ruky?

Tato otázka je vcelku podstatná. Nový kočár nejčastěji pořizují rodiny, kde očekávají narození prvního potomka a vše chtějí mít snové a dokonalé. Setkáváme se však i s maminkami, které si pořizují kočárek z druhé ruky, aby ušetřily mnohdy napjatý rodinný rozpočet. Kočár tak většinou vnímají jako čistě účelnou věc. Pokud si rodiče nechají nový kočár i pro druhé dítě, jedná se v podstatě také o tzv. druhou ruku. Jestliže chcete v budoucnu kočárek prodat, doporučujeme tak udělat po prvním dětském majiteli, kočáry po dvou a více dětech se prodávají většinou mnohem hůře a za minimální cenu, převážně proto, že je mnohem více patrné jejich opotřebení

+ Kočáry z druhé ruky jsou levnější

- Musíte počítat s tím, že kočár je opotřebený a také, že mnohdy nevíte v jakém prostředí pobýval ( kuřácká domácnost, domácí zvířata,...)

Chci být stylová? (Moderní a retro kočáry)

Pokud chcete, aby se za vámi lidé na ulici zvědavě otáčeli, zkuste zvolit jednu s výše uvedených variant. Mnoho lidí fascinují například staré věci a při výběru kočáru to vidí stejně. Současný trh myslí i na ně a nabízí i repliky kočárů našich babiček či prababiček, avšak s moderními součástkami splňující normy bezpečnosti. Pokud se jedná i o váš šálek čaje, tak proč ne. U retro kočárů však počítejte s vyšší pořizovací cenou, pokud ovšem nemáte štěstí a podobný kousek jste například nezdědili, pak stačí jen pár šikovných rukou na případnou bezpečnostní a estetickou úpravu a je to. Pro mnoho maminek je kočár symbolem stylu a módy, vybírají si tedy nové kočárky, vyrobené v posledních pár letech, aby splňovaly aktuální módní trendy, opět se tady však bavíme o vysoké pořizovací ceně. Do této kategorie spadají například Holandské kočárky Joolz

+ Budete pro okolí zajímaví a ,,trendy,,

- některé moderní typy kočárů mají velmi malou korbičku, ze které dítě brzy vyroste

RADY ZÁVĚREM:

  • Vyzkoušejte si fyzicky, zda-li vámi vybraný kus vleze pohodlně do kufru vašeho auta, zdání totiž mnohdy klame?
  • Pokud máte možnost, volte raději koupi kočárku v kamenné prodejně, prodejci vám rádi ukáží všechny vychytávky daného kousku a při případném problému si výrazně zjednodušíte cestu k reklamaci.
  • Hodláte-li s miminkem hodně cestovat autem, nepořizujte si kočár v trojkombinaci, autosedačky v těchto sadách sice splňují atesty, ale samostatně najdete jistě kvalitnější autosedačku.
  • Pokud váháte mezi vícero kočárky, zkuste si je v prodejně projet a budete mít jasno