Tipy na dárky pro roční dítě: Vybírejte hračky, které mají smysl!

14.11.2019

Jako by to bylo včera, kdy jste si hrdě odnášela z porodnice vaše dítě, a najednou se skláníte nad tímto článkem, protože je pro vás aktuální. Ano, vašemu maličkému už bude rok a vy si lámete hlavu, čím ho obdarovat v tak významný den jako jsou první narozeniny či blížící se Štědrý den. Při výběru dárku naší pozornosti jistě neuniknou hračky, kterých je na trhu nepřeberné množství. Nabízí se tedy otázka - které jsou pro roční dítě vhodné a na co se při výběru zaměřit? Nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem článku.

Hlavní pravidlo: Vybírejte hračky, které mají smysl

Zdaleka ne všechny hračky, kterými nás výrobci bombardují (a v tomto předvánočním čase to platí dvojnásob), jsou tak dokonalé, jak se nám snaží vsugerovat. Při jejich výběru vždy užívejte zdravý rozum. Většinou postačí představit si sebe jako dítě, které je obdarované. Jak dlouho by nás vybraná hračka bavila? Má pouze jedinou funkci, která rychle omrzí, nebo je variabilní? Kolik měsíců čí případně let je možné jí užívat? Je z příjemných materiálů? 

Pokud si stále nevíte rady, níže naleznete pět kategorií smysluplných hraček, které nejsou pouze prostředkem zábavy, ale rozvíjí dítě a jeho přirozený vývoj.

1. Motorické hračky

Motorické hračky rozvíjejí pohybovou koordinaci, především pohyby rukou a prstů. Pohyby takto malých dětí jsou ještě nepřesné a zkvalitňují se postupně s věkem. Hlavní boom čeká dítě až v předškolním věku, není však důvod jej nestimulovat již o pár let dříve. Jste-li kreativní, můžete si hračky a aktivity "po domácku" vytvořit (navlékání makaronů na šňůrku, zamykání a odemykání visacího zámku, připínání kolíčků na krabici, velkoformátové malování, atd.), nebo si jednoduše vyberte z široké nabídky motorických her na trhu.

2. Zábava do vany

Jen málokteré dítě si neužívá vodu a celkový pobyt v ní, tak proč mu nedopřát kromě očisty také zábavu, která vaše maličké může i něco naučit? Pokud disponujete klasickou velkou vanou, dítě bude mít spoustu prostoru pro hru (samozřejmě pod dohledem). V nabídce hraček do vody najdete úžasné věci, jako například pastelky do vany, vodolepky, speciální knížky k tomuto účelu určené a spoustu dalšího.

3. Rozvíjíme pohyb a rovnováhu

Roční miminko už zdaleka nepředstavuje človíčka, který pouze spinká a papá. Z dětí se stávají průzkumníci, začínají se stavět, obcházet nábytek a mnohým dětem v roce nedělá problém dokonce chůze. Nabízí se tak výrobky, které podporují miminko v samostatném pohybu. Pokud dítě zvládá stát bez pomoci, ale potřebuje se jistit, poslouží pro tento účel chodítka pro děti, ale pozor - není chodítko jako chodítko. My se zde bavíme o kolečkovém vozíku, kterého se dítě může chytit, ale rovněž kdykoli pustit. Chodítkům, do kterých dítě pasivně posadíte (často už v době, kdy se dítě ještě samo nestaví) se obloukem vyhněte - dítěti zbytečně zatěžujete pohybový aparát, protože si nemůže odpočinout, kdy potřebuje a nenaučí se padat, což je, ať chceme či ne, pro jeho vývoj důležité. Miminka, které samy sedí, potěšíte houpačkou se zábranou či houpadlem. Samostatně stojící/chodící děti pak jistě ocení odrážedla. Jelikož se jedná o předstupeň jízdního kola, naučí  se pracovat s rovnováhou těla a přechod na klasické dětské kolo s postranními kolečky je pak snazší.

4. První čtení

Knihy určené dětem by měly tvořit nedílnou součástí každé rodinné knihovničky. Čtení před spaním dítě uklidňuje, rozšiřuje jeho slovní zásobu, dává mu pocit radosti z trávení času s milovanou osobou a vzdělává jej. Pokud  tedy žádnou nevlastníte, můžete to napravit. Jelikož se zde bavíme o ročních dětech, vybírejte krátké, jednoduché příběhy, pro snazší pochopení a nebojte se ilustrací, které příběh dítěti krásně doplní. Bavíme-li se o knihách pro děti, volte ty s tvrdými stránkami a ideálně doplněné hudebním podkresem nebo využijte barevná dětská leporela, 3D knihy, či takové knihy, které jsou vybaveny posuvnými částmi.

5. Zvuky a tvořivá hudba

Rodičům zařazením této kategorie patrně velkou radost neuděláme, to však nelze říci o dětech. Když jim dáte možnost se tvořivě hudebně vyjádřit, budou vás milovat. Na trhu najdete různé hudební nástroje pro takto malé děti, nejčastěji na bázi tzv. Orffových nástrojů, v nabídce však najdete také různé xylofonky, harmoniky, flétničky, atd. Různé tóny dokážou vydávat i předměty, které najdete v každé domácnosti, jako jsou vařečky, pokličky, prázdné PET lahve apod. Zvuk jako důležitý vyjadřovací prostředek jsme již zmínili i u prvního čtení (např. kniha s hlasy zvířátek). Děti také velmi rády zpívají a tancují. Na trhu existuje spousta CD a DVD nosičů s písněmi a tanečky pro děti, ideální výběr je tedy jen a jen na vás. 

Na co pamatovat před nákupem?

  • Jestliže dárek nevybíráte svému dítěti, radíme vám, abyste se ještě před samotným nákupem zeptali na názor rodičů miminka. Pamatujte, že co se líbí vám, nemusí splňovat jejich představy o vhodném dárku, což by mohlo přinést zklamání na obou stranách.
  • Při výběru hračky myslete na zájmy dítěte a jeho celkové nastavení. Každé dítě je originál. Rodiče by toto měli znát a respektovat. Pro pochopení si uveďme dva příklady:  Děti, které se nerady houpou, či se dokonce houpání bojí, zakoupením houpačky či houpadla určitě nepotěšíte. Stejně tak se nemusí vyplatit rozhodování o dárku podle pohlaví dítěte - výjimkou totiž nejsou holčičky, které baví více činnosti a aktivity typické pro chlapce, a proto mohou mít větší radost například z autodráhy než z kočárku pro panenky.
  • Zvláště u hraček si dejte veliký pozor na malé, oddělitelné části, které dítě může spolknout nebo dokonce vdechnout. Výrobci, převážně i z tohoto důvodu, označují hračky věkovou vhodností (3+, 8m+, ...). Pokud žádné nebezpečné části neshledáte, můžete hračku určenou staršímu dítěti nabídnout i dítěti mladšímu, počítejte však s tím, že ke správnému záměru dané hry patrně dospěje později.