Kdy je správný čas na první lahvičku?

21.11.2019

Toto téma je velmi ožehavé, neboť většinou velice úzce souvisí s tolik diskutovaným přechodem z mateřského mléka na umělou výživu.  Všichni víme, že mateřské mléko je pro miminko po narození tou nejlepší volbou. Když však okolnosti tomuto ideálu nepřejí, stávají se lahve jedinou náhradní alternativou. Kdy a po jakém druhu však sáhnout a na co si při výběru té pravé dát pozor se vždy odvíjí od konkrétní situace. Níže vám nabídneme tři skupiny ,,lahvičkářů,, ve kterých se snadno najdete. V závěru vás jako již tradičně seznámíme s radami a triky, které s výběrem kojenecké lahve souvisí.

1. Lahvička ihned po narození

Tato skupina pod sebou skýtá miminka, která většinou neměla nejšťastnější start do života a jsou tak plně závislá na umělém mléce (UM), nebo v lepším případě na odstříkaném mléce z lahve. Lahev již od narození využívají maminky, které mají silně poraněné bradavky a ty, kterým se nerozjela včas laktace (většinou maminky po císařském řezu). Lahvičkou si musíme pomoci také u dětí, které mají problém se efektivně či správně přisát k prsu. Dále se s použitím lahví můžeme setkat u miminek předčasně narozených, která jsou v péči neonatologů. Patří zde také extrémní případy, jako ztráta matky a to z jakéhokoli důvodu (zřeknutí, úmrtí). Nezapomínejte však, že při krmení novorozence je i přesto důležitý kontakt. Pokud to situace dovolí, krmte dítě v náručí. Pokud jste schopna miminko kojit, nenahrazujte tuto možnost lahví, ať už je váš důvod pro její užití jakýkoli.

2. Dokrm při kojení

Ne všechny maminky mají to štěstí, že si mohou dovolit dítě výhradně kojit do doby, kterou si samy určí. Laktaci totiž ovlivňuje mnoho faktorů, jako například stres maminky, nemoc, špatná technika sání, bolestivost při kojení aj. Pokud pediatr určí, že miminko neprospívá, ale na kaše či příkrmy je ještě příliš brzy (dítě je mladší než 4 měsíce), musí se dítě dokrmovat UM z lahve. Pokud tedy patříte do této skupiny, nevzdávejte to a u kojení vydržte! Tvorbu mléka můžete podpořit pitím kojících čajů, nahříváním prsů, atd. Co se týče savičky na lahvi, vybírejte takovou, která má minimální dírku. Důvod je prostý. Není tajemstvím, že sání z prsu je pro děti fyzicky náročný úkol. Když miminku nabídnete lahev, ze které mlíčko poteče samo už při pouhém naklonění, nedivte se, že časem začne dítě prs odmítat, když zná snazší cestu k potravě. Sled dalších událostí je pak jasný - postupná ztráta mléka a konec kojení. Pokud tedy musíte dítě dokrmovat a hodláte i přesto dále kojit, vybírejte pečlivě vhodnou lahev. Savičky, které slušně imitují prsní dvorec najdete například jako součást balení u  odsávaček mléka.

3. Po skončení aktivního kojení

Nebudeme zde uvádět konkrétní dobu, kdy je vhodné s kojením přestat. Na tuto problematiku existuje celá spousta názorů, jak od samotných maminek, tak i lékařů a jiných odborníků. Ať už tedy přestanete kojit dobrovolně či nedobrovolně, při výběru lahve už poté není potřeba hlídat si rychlost toku mléka či čaje. Pokud už je miminko motoricky zdatné natolik, že si lahev zvládne držet samo, volte lehčí materiály lahví (plast), kterými si neublíží. Vhodná je taky koupě lahvičky s oušky pro snadný úchop a lehčí přechod na hrneček, ať už klasický, či ten učící.

Tipy a triky při výběru kojenecké lahve

  • Důležitější než samotná lahvička je savička. Je možné sehnat spoustu tvarů, ale miminka zpravidla lépe přijímají savičky stejné značky jako již mají dudlíky.
  • Pořizujte spíše menší lahvičky. Děti najednou příliš mléka stejně nevypijí a menší lahvička se jim bude později lépe držet.