Na autosedačce se nevyplatí šetřit, podívejte se, jaká je nejbezpečnější

04.09.2019


Bezpečnost by pro vás, ale stejně tak pro vaše miminko, měla být na prvním místě. Právě to je také důvod, proč si pořídit kvalitní a zároveň bezpečnou autosedačku. Nutnost v autě používat dětskou autosedačku nařizuje řidičům zákon - povinná je pro všechny děti, které váží méně než 36 kg nebo měří pod 150 cm. Dostupných je na trhu nespočet dětských autosedaček, ale zdaleka ne všechny bychom doporučili.

Vhodné je kupovat dětské autosedačky spíše nové. Bazarové kousky jsou sice levnější, ale nemáte u nich jistotu, že jsou stoprocentně v pořádku. Nezapomínejte, že dětská autosedačka chrání život dítěte.

Autosedačku vyberete podle věku dítěte

Je velký rozdíl v tom, jestli kupujete autosedačku pro novorozence nebo větší dítě. Je důležité si uvědomit, že dítě může v autosedačce trávit opravdu mnoho času. Právě proto by měla být zároveň pohodlná. Pro novorozence je lepší takzvaná autosedačka vajíčko, ve které má miminko vhodnou polohu v leže. Vajíčka také zabezpečují největší možnou ochranu, protože se upevňuje proti směru jízdy.

Jestliže budete chtít dítě ochránit při cestování autem tak, jak doporučují odborníci, budete pro dítě potřebovat 4 autosedačky, než bude moci jezdit bez ní. Jak už jsme zmínili, pro miminka do jednoho roku je vhodné vajíčko. Děti od 1 roku do 4 let naopak potřebují klasickou autosedačku - vhodné je i tady vybrat autosedačku umístěnou proti směru jízdy. Pro děti od 4 do 7 let a následně do 12 let (případně do výšky 150 cm) budete nakonec potřebovat větší autosedačku.

Správný výběr autosedačky podle hmotnosti a certifikátu

Dnes je stále platná směrnice ECE R44/04, která nařizuje určitý bezpečnostní standard pro homologaci autosedačky, a tedy i následné povolení k prodeji na našem trhu. Avšak pozor, jedná se o směrnici z 80. let, která je dnes poměrně zastaralá. Autosedačky dělí do známých kategorií 0, 0+, I, II a III podle hmotnosti dítěte. Nově, od roku 2013 se můžeme setkat s novým standardem i-Size, ten podléhá normě ECE R129.

TIP: Pokud budete nakupovat autosedačky pro děti ve specializovaných prodejnách, je nákup mnohem bezpečnější a můžete si být jisti jejich kvalitou. Vyzkoušejte náš e-shop pro děti, kde nám na kvalitě záleží.

i-Size nařizuje děti do 15 měsíců upevňovat v autosedačce proti směru jízdy, tedy bezpečnějším způsobem. Zároveň začleňuje do testů autosedaček také test bočního nárazu. Jedná se o nejvyšší bezpečnostní standard v rámci Evropské unie.

Pohodlí je pro miminko prioritou stejně, jako pro vás

Jestliže patříte mezi rodiče, kteří často a dlouze cestují s dítětem, které musí být ze zákona v autosedačce, určitě myslete na jeho pohodlí. Důležité je především polstrování autosedačky. Výrazně pohodlí ovlivňuje také fusak do autosedačky, který zároveň chrání miminko a udržuje ho v teple. Kromě toho je potřeba také vybírat sedačku, která má minimum nepohodlných plastů z vnitřní strany, stejně tak jako tvrdé konstrukce. A pozor, levné autosedačky pro děti zase občas nepříjemně vibrují na nerovnostech vozovky.

Podsedák do auta: ano, nebo ne?

Na podsedáku mohou děti sedět přibližně od 5 let, kdy už se přestane vyvíjet jejich kostra. Ideálně v rozmezí od 20-36 kg. Podsedák do auta slouží jednoduše proto, aby dítě sedělo výše, bezpečnostní pás tedy není na úrovni jeho krku - což je velmi nebezpečné i při prudším brzdění. Podsedák postačí na kratší vzdálenosti, ale na delší trasy určitě využívejte autosedačku vždy, dokud je to možné. Autosedačka je pro děti mnohem bezpečnější než podsedák.