Nevíte, jak uchránit své miminko před stále chladnějšími dny? Rádi vám poradíme

07.11.2019

Krásné léto, jak to pravé, tak to babí, už je nevratně za námi a o slovo se nám pomalu začíná hlásit paní zima. Kdo nelení, jistě už vytáhl ze zadních polic skříní zimní oblečení a oprášil sněhule. Ano, my dospělí jsme připraveni, jak ale ochránit před přicházející zimou i naše miminka? Možností je hned několik. Obléknout a celkově připravit dítě na chladné počasí není jen tak. Když se však budete řídit našimi radami, jistě bude vaše miminko spokojené a v teple.

1. Fusak je samozřejmost

Fusak do kočáru, či autosedačky je na chladné období, které v našich zeměpisných šířkách zabírá téměř polovinu kalendářního roku, naprostou nutností. Na trhu existuje spoustu variant. Od výrobků z lehčích materiálů na podzimní a jarní období, až po hrubé zimní fusaky, které jdou lehce barevně zkombinovat s rukávníky na kočárek, takže vaše miminko i vy budete nejen v teple, ale také styloví.

2. Řiďte se pravidly oblékání

Základní pravidlo, které se netýká pouze dětí, je vrstvení. Věřte, že více tenčích vrstev oblečení vám udrží tepelný komfort mnohem lépe, než například jedna hrubá . Miminko dle názorů pediatrů má mít pouze o jednu vrstvu více, než dospělý člověk a to pouze z toho důvodu, že se na rozdíl od nás nehýbe. Zapomeňte tedy na názory starostlivých babiček a nepřehánějte to. Dále se snažte děťátko oblékat jen pár chvil před odchodem z domu, aby se nezpotilo. Když vezmete rozehřáté dítě ven, bude mu zima a mnohem snáz prochladne.

3. Chráníme hlavičku

Hlavička miminka je na ztrátu tělesného tepla velice citlivá, proto je potřeba na ni nezapomínat a nepodceňovat její pokrývku. Pro dítěte by měla být ochrana hlavičky celoroční záležitostí. Na jaře a na podzim čepice z lehčích bavlněných materiálů ochrání miminko před mnohdy studeným větrem, v létě je nutné děti chránit před škodlivostí slunečního záření letními čepičkami, kloboučky či šátky na což stále spousta rodičů zapomíná. Hlavní úlohu čepic však spatřujeme v zimním období. Vyrábí se v mnoha variantách, klasické, s klapkami na uši, na zavazování či bez a nebo například jako sety s nákrčníky, šálami, či rukavicemi.

4. Ruce a nohy v teple

Ne nadarmo se říká , to chce klid a nohy v teple. Ony řečené ,,nohy v teple,, jsou opravdu základ. Končetiny prochládají na lidském těle mezi prvními a nesmíme tedy zapomínat na jejich ochranu. Třebaže je dítě v kočárku a ještě neumí chodit je potřeba opatřit jeho nožičky komě punčocháčů ještě hrubými ponožkami na zimu, nebo teplejšími capáčky. O rukou to platí rovněž. Nepočítejte s tím, že vám děťátko bude poslušně držet ručičky ve fusaku či pod dekou. Nabídka rukavic pro miminka se stává nejčastěji z palčáků spojených šňůrou na provlečení libovolnou zimní bundou, kabátkem či kombinézou. Každá maminka tak jistě ocení, že je nemusí při každé procházce složitě hledat. Rukavičky se vyrábí v rozličných druzích povrchů i mírách zateplení.

5. Používejte krémy proti chladu a větru

Nejedna maminka přes zimu bojuje se suchou kůží či popraskanými rty způsobenými mrazem či studeným větrem. Miminko na tom není o moc lépe, protože obličej je zpravidla jeho jedinou odhalenou částí těla. Naštěstí na trhu najdeme široký výběr krémů proti chladu a větru, které jsou citlivé k dětské pokožce a tento problém nám pomohou hravě vyřešit.

Rady na závěr:

  • Pocitová a skutečná teplota vzduchu jsou dvě rozdílné věci, které miminko na rozdíl od dospělých nerozlišuje. Jestliže je venku 15 stupňů tak to tak opravdu je, nehledě na tom, zda je kolem nás sníh, nebo kvetou pampelišky. Dávejte si tedy pozor jak je miminko oblečené, sledujme skutečné počasí a nenechme se ovlivnit subjektivními pocity.
  • Uvědomte si, že fusak kompenzuje roli zimní bundy či kombinézy a není potřeba do něj dítě přehnaně oblékat bez ohledu na tuto skutečnost. Riskujete tak buď přehřátí miminka, což je závažnější problém, než prochladnutí, či v lepším případě podpoříte vznik pro dítě nepříjemných vyrážek (tzn. potniček)