Nevynechávejte zbytečně procházky, zimní oblečení vaše miminko spolehlivě ochrání

17.09.2019

Léto je pomalu na ústupu, přijde podzim a co nevidět také zima. Zimní období je často pro rodiče novorozenců velkou neznámou. Kladou si otázku "jak miminko obléct v zimě", přitom odpověď nemusí být vůbec složitá. Poradíme vám, jak obléknout malé miminko v zimě, tak aby se nenachladilo a zároveň se cítilo pohodlně. Pro miminko je velmi důležité, aby bylo oblečeno přiměřeně počasí, protože jeho termoregulační systém ještě není zcela vyvinut. Není tedy správné ho ani oblékat více, než je potřeba.

Je důležité si uvědomit, že miminko ztrácí teplo rychleji než dospělí, takže jsou více náchylná k prochladnutí.

Jak miminko oblékat v zimně?

Volba oblečení především závisí na stáří miminka. Jinak budete samozřejmě oblékat chodící batole a jinak miminko, které se jen vozí v kočárku. Jestliže miminko ještě nechodí, je pro miminka skvělou volbou zimní fusak na kočárek – doplnit ho ještě můžete dekou, pokud byste měli pocit, že je miminko málo zahřáté. Pro miminka, která sama chodí, je nejlepší volbou teplá zimní kombinéza - ta představuje nejlepší zimní oblečení pro miminka.

Zimní oblečení ale není jen kombinéza. Základní pravidlo je, že by miminko mělo být oblečené do více vrstev. Pod kombinézu tedy doporučujeme teplý svetr a pod něj například body. Nezapomínejte ani na uši, hlavu a ruce, přikrývka hlavy je důležitá –podobně jako u dospělých odchází také u miminek mnoho tepla právě skrze hlavu a ruce. Dobré je přemýšlet podobně jako u dospělých a také u oblečení pro miminka dbát na odolnost proti vodě, větru a podobně.

Ideální doba, kdy vyjít v zimě na procházku

Možná si nejste zcela jisti, kdy dítě může jít bezpečně ven, a kdy hrozí nějaká zdravotní rizika. Obecně můžeme říct, že novorozenec může na vycházku v hlubokém kočárku už po 14 dnech, kdy je propuštěn z porodnice. Je ale zapotřebí miminko dokonale obléct. Napoprvé byste délku vycházky neměli přehánět, naopak je postupně můžete prodlužovat. Ideální je vyjít v zimním období někdy od 11 do 15 hodin, kdy je nejtepleji. Novorozence a děti do 3 měsíců byste neměli vystavovat teplotám pod -5 °C déle jak přibližně hodinu.

Starší děti jsou na tom lépe, ty můžete vystavovat i nižším teplotám do -10 °C.

Kdy naopak raději nechodit ven?

Vyjít si na procházku byste neměli, pokud zrovna nutně nemusíte, jestliže je opravdu hodně velká zima, a to více než -10 °C. Stejně tak je zbytečné riziko chodit s dítětem, natož novorozencem ven, pokud prší, sněží nebo silně fouká. Pozor si dávejte na smogovou situaci ve městech. Zimní měsíce a inverzní počasí je pro smog tím pravým - dítě smogu vystavovat zbytečně nemusíte. Samozřejmě platí, že stačí používat selský rozum. Oblékání dítěte není žádná věda, a to ani v případě zimního oblečení.

Pozor na péči o pokožku, nepodceňujte ji

Pamatujte, že zvláště u miminek byste měli dbát také na správnou péči o pokožku. Stejně jako je důležité dbát na správné a funkční zimní oblečení pro miminka, je také důležité pečovat o jeho pokožku. Dětská pokožka je velmi citlivá a hůře odolává nejen UV záření, zároveň také snadno omrzne, protože je velmi hebká. Doporučujeme využít speciální dětskou kosmetiku do zimního období.