Praní dětského prádla nejen pro novorozence

14.08.2019

Miminko v prvních měsících života potřebuje intenzivní péči v mnoha směrech. Kromě výživy je důležitá také péče o citlivou pokožku, kterou prací a mycí prostředky velmi ovlivňují. Jak správně pečovat o dětské oblečení?

Péči o pokožku ovlivníte už samotným výběrem oblečení a ložního prádla. Nejlepší volbou je 100% bavlna. Důležitý je také pohodlný střih a dokonce barva. Do tmavých látek výrobci totiž přidávají barviva, která mohou být v některých případech zdraví škodlivá. V oblékání novorozenců se vyhněte 3D aplikacím a šňůrkám. Děti mohou tlačit. Stužky a šňůrky zase hrozí dušením v případně nevhodného obtočení kolem krku.

Oblečení vyperte i před prvním použitím

Pokud jste zatím v očekávání, doporučujeme začít výbavičku prát, žehlit a připravovat kolem 30. týdne těhotenství. Nově zakoupený textil pochází přímo z výroby. I zabalený výrobek může obsahovat zbytky barev a chemikálií. Ani kamenné obchody nejsou hygienicky čisté. Oblečení obsahuje mnoho bakterií z předešlého zkoušení.

Na kolik stupňů?

Vždy perte v automatické pračce, která je na odstranění nečistot a bakterií důkladnější než praní v ruce. Pro nejmenší je vhodný program praní na 60 °C. Jedná se už o teplotu, kdy se rozloučíte se všemi bakteriemi. Pro odrostlejší děti můžete teplotu praní snížit na 40 °C. Látkové pleny, povlečení a prostěradla je vhodné vyprat minimálně na 60 °C, aby se zahubili roztoči.

Prací prostředky pro novorozence a kojence

Na trhu existuje několik značek, které se na dětské prací prostředky přímo specializují. Musí tak splňovat přísnější kritéria chemického složení. Zvolit můžete sypký prací prášek, gel, i kapsle. Prací gel a kapsle jsou převážně účinnější, než klasický sypký prášek, který je ale šetrnější k dětské pokožce. Vhodné jsou prací gely s obsahem aktivujících látek z kokosového a palmového oleje a také s kyselinou mléčnou, která vyrovnává hodnotu pH.

Opakovaným mácháním odstraníte chemické zbytky pracího prášku

Všech nežádoucích látek se jednoduše zbavíte mácháním navíc. Některé chytré automatické pračky jsou dokonce vybaveny programem pro děti a alergiky, který automaticky zvyšuje intenzitu praní a přidává máchání i proplachování navíc.

Čisté prádlo jde i bez aviváže

Aviváž na kojenecké oblečení nedoporučujeme vůbec, a to ani dětskou. Miminku může způsobit kožní problémy nebo ekzém. Zároveň omezuje funkci absorpce textilu, která je důležitá u brindáčků a látkových plen. Pokud potřebujete prádlo změkčit, raději jej vyžehlete nebo použijte sušičku.

Žehlením se prádlo dezinfikuje

To je důvod, proč je dobré přežehlit i látkové pleny, spodní prádlo nebo ponožky. Žehlením na ruby ochráníte potisky i nejrůznější zdobení.