První měsíc života miminka: co všechno vás čeká?

22.09.2019

.
.

První měsíc života novorozence je velmi důležitý. Přestože rodiče ho vnímají spíše jako období, kdy miminko nejvíce času prospí, není to úplně pravda. Přečtěte si o tom, jak se první měsíc života miminko vyvíjí. Můžete jeho vývoj pozorovat a být si jisti, že je vše v pořádku. Ukážeme vám, co bude miminko zažívat první 4 týdny života, a není toho málo. Neminou ho první prohlídky u lékaře, učení, pohyb a samozřejmě spánek.

Miminko brzy vnímá svými smysli

Mnoho rodičů má po narození miminka obavu, jak se o něj postarají. První měsíc života miminka totiž není jednoduché pochopit, co vlastně chce. Rychle ale zejména maminka začne chápat, co dítě svými posunky, výrazem ve tváři, křikem a podobně, vlastně vyjadřuje. První pohyby dítěte jsou krásné, ale nemůžeme je považovat za "chtěné", tedy ovládané motivací miminka. První pohyby během 2 týdnů jsou řízeny spíše reflexy, velmi rychle se ale vyvíjejí.

Mezi první reflexy, které se u miminka objevují a rychle vyvíjejí, patří sací reflex, díky kterému ho můžete kojit a dopřávat mu tak potravu v prvních měsících života. Další reflex je reflex sevření, pokud dáte miminku prst, můžete cítit hlavně na rukou, že ho jemně sevře. Velmi zajímavé také je, že dítě má jakýsi orientační reflex, díky kterému dokáže rozpoznat, na které straně je matka, cítí její vůni. Během prvních týdnů totiž miminko nevidí dobře, dokáže však rozpoznat objekty asi do vzdálenosti 30 cm.

Nepodceňujte hraní a učení v prvních týdnech

Přestože se někdy doporučuje nezatěžovat dítě v prvních týdnech hračkami, není to úplně dobrá rada. Hračky totiž mohou za vaší asistence napomáhat správnému vývoji dítěte. Zejména edukační hračky, které pomáhají například v tom, aby si miminko osvojilo smysli. Doporučujeme také kolotoč na postýlku, dítě bude uklidňovat a pomáhat rozvíjet jeho zrak. Vhodné jsou pestrobarevné barvy, ty dítě v prvním měsíci, ale i později, zaujmou nejvíce.

Péče o měsíční miminko

První měsíc je důležité u miminka pečovat zejména o pupík, dávejte pozor na infekci. Budete také potřebovat velkou zásobu plen, je na vás, jestli zvolíte jednorázové pleny nebo látkové pleny. Počítejte s tím, že miminko budete první měsíc života přebalovat opravdu často. Dále budete potřebovat kojenecké soupravy, a to určitě více, pokud nechcete prát každý den. Zejména dětská body budou praktickým kouskem oblečení.

Spánek je důležitý pro správný vývoj miminka

Nebuďte překvapeni tím, že miminko první měsíc života potřebuje hlavně spát. Průměrně denně může naspat 12 až 18 hodin, což je opravdu hodně. Ne vždy ale bude snadné ho uspat. Proto vám doporučujeme přečíst si tipy, díky kterým bude miminko spát celou noc. Jsou jednoduché a účinné. Miminko se tak bude budit hlavně kvůli jídlu, tedy kojení. Abyste si kojení také usnadnili, doporučujeme pořídit si odsávačku a nechat si mléko odsát do zásoby.

Když budete miminko pravidelně a dobře krmit, jeho váha by měla stoupat přibližně o 25 až 35 gramů denně a povyroste asi o 0,5 až 1,5 cm během týdne.

Stručné shrnutí prvního měsíce života miminka

Ze začátku novorozenec bude ležet ve své přirozené poloze, podobné té, kterou celou dobu zaujímal u maminky v bříšku. Velmi rychle se u něj budou probouzet reflexy, po narození můžete ihned zaznamenat jeho sací reflex. Stejně tak se projevuje hmat, miminko v dlani tiskne váš prst. Svět miminka je první měsíc velmi omezen na jedno prostředí, nejvíce reaguje na váš hlas a vůni. Bude vydávat i jiné zvuky než jen pláč. A jako bonus už první měsíc můžete rozeznat první úsměvy.