Udělejte miminku radost, poradíme vám, podle čeho vybírat hračky pro miminka

08.09.2019

Vybrat hračky pro miminka není vůbec jednoduchá záležitost. Naštěstí ale existují vodítka, díky kterým se ve výběru hračky pro děti nespleteme. Vybírat bychom měli hlavně podle věku, protože je to spolehlivý ukazatel, a právě i výrobci většinou vyrábí a nabízí hračky pro děti podle věku. Už si nemusíte lámat hlavu s tím, jakou hračku vybrat. Ukážeme vám, které hračky mají miminka nejraději, a které naopak nejsou příliš vhodné.

Věděli jste, že nejvíce zaujmete miminko lesklými a barevnými hračkami? Ideální jsou co nejvíce kontrastní barvy. Proč tomu tak je? Čtěte dále.

Proč jsou hračky pro miminka důležité?

Hračky pro miminka nejsou dobré jen k tomu, abyste miminko zabavili, pokud brečí nebo není poslušné. Neslouží vlastně ani k tomu, abyste ho pomocí nich uspávali, jak to mají v oblibě často někteří rodiče - dítě si pak snadno zvykne a bude naopak mít později problém bez hračky usnout. Hračky pro miminka jsou důležité hlavně proto, že pomáhají rozvíjet jejich motorické schopnosti a učí je novým dovednostem. Právě proto jsou tolik oblíbené a zároveň důležité vzdělávací neboli edukační hračky.

Všimli jste si někdy toho, jak vás miminko pozoruje? Není to náhoda. Přibližně do 3 měsíců je totiž miminko nejvíce fascinováno lidským obličejem. Většinou se fixuje na obličej matky. Právě její hlas miminko pozná už několik dnů po porodu. Proto je také dobré pověsit například hračku s plyšovým obličejem nad postýlku. Děti na hračce nejvíce zaujmou velké oči.

Největší radost miminku udělají třpytky, světla, odlesky a barvy

Miminko vidí svět okolo sebe trochu jinak než my dospělí. Jeho zrak totiž není zcela vyvinutý, vidí spíše rozmazaně a zhruba jen do vzdálenosti 30 centimetrů. To je důvod, proč musíte kupovat barevné hračky pro miminka. Nejlépe takové, které mají co nejvíce světýlek, třpytek, odlesků, kontrastů a nejsou umístěny daleko od postele. Až budete vybírat kolotoč nad postýlku, víte už, jak vybrat ten nejlepší pro vaše miminko.

Barvy ale nejsou jen dětské hračky. Přečtěte si, v jakých barvách vymalovat dětský pokoj, aby se miminko cítilo dobře. 

Nemusíte nutně podléhat módním výstřelkům

Sortiment hraček pro děti je obrovský. Není vůbec jednoduché se v něm vyznat. Stále častěji se na trhu objevují zaručeně nejlepší hračky, které jsou pro miminko nejlepší. Ať už proto, že mu pomáhají rozvíjet smysly či motorické funkce, nebo právě proto, že ho uklidňují. Nemusíte však nutně podléhat trendům, tradiční hračky jsou odzkoušené generacemi. Ideální jsou například závěsné hračky do kočárku, houpací koník pro starší miminko, nebo třeba hrací deky, se kterými si miminko užije mnoho zábavy a bude dlouho objevovat nové věci.

Hlavně neopomínejte bezpečnost

Snažit se miminku koupit hračku, která ho nejvíce zaujme a pomůže mu v rozvoji svých schopností, je důležité. Ale nesmíte opomenout bezpečnost, vždy dbejte na kvalitu hračky. Dávejte pozor, aby hračka pro miminko byla atestovaná, minimálně označena značkou "CE" – tedy testována podle bezpečnostních standardů Evropské unie. Hračky pro miminka do tří let zároveň podléhají poměrně přísné hygienické směrnici Ministerstva zdravotnictví ČR.