Unikátní tipy a rady, jak uspat miminko, abyste se vyspali celou noc

19.09.2019

Určitě to znáte taky. Slzy, křik a miminko ne a ne usnout. Nejste v takové situaci sama, bohužel je to více než časté - ukážeme vám ale, jak miminko rychle a spolehlivě uspat. Základem správného a nerušeného spánku vašeho miminka je pravidelnost a řád. Není to však jen o tom miminko uspat, ale také mu dopřát kvalitní spánek, který zvláště v tomto věku potřebujeme. Podívejme se společně na to, jak spolehlivě uspat miminko.

Miminko v prvních týdnech života prospí až 18 hodin denně. Že se vám to zdá moc? Vyzkoušejte naše rady a tipy, jak uspat miminko a uvidíte, že toto tvrzení není daleko od pravdy. Právě proto byste měli mít kvalitní výbavu do postýlky.

5+1 extra tipů, jak rychle uspat miminko a dopřát mu kvalitní spánek

Všechny naše jedinečné a účinné tipy a rady, jak uspat miminko, můžete vyzkoušet kdykoli. Jednu radu zkušených maminek vám dáme ihned na úvod - nečekejte, než bude miminko unavené. Naopak se ho pokuste uspat už při prvních náznacích únavy. Uvidíte, že se vám to podaří mnohem častěji a rychleji. Ovšem, jak poznáte, že je miminko unavené? Jednoduše, dítě je tišší, obecně není tak živé a je spíše apatické, odtažité od okolí. Právě v tento moment je miminko uspat nejsnazší.

1. Dotek je více než slova

Všimly jste si, že přestože miminko pláče nebo křičí, při doteku často přestane? Doteky nebo jemná masáž těsně před spaním a během usínání stimuluje miminko a vytváří pocit harmonie a uvolnění, celkové pohody, díky které dítě usne rychle a hlavně hluboce. Nemusíte se tak bát, že by se za chvíli probudilo, a vy se tak nevyspala. Díky lehké masáží dopřejete kvalitní spánek nejen miminku, ale také sobě.

Abyste spali i vy celou noc a nemuseli se strachovat o miminko, doporučujeme vyzkoušet mantinely do postýlky, které miminku nabízejí maximální ochranu.

2. Miminko si může noční svačinu dovolit

Přestože u dospělých jsme zvyklé na to, že noční svačinka nepřipadá v úvahu, u miminek je situace úplně jiná. Nebojte se miminku při usínání nabídnout ňadro ke kojení. Pozor, nebuďte ho, díky svému sacímu reflexu se dítě zvládne nakojit i v polospánku. Potom se bude cítit pohodlně a rychleji usne. Podobně, jako vy, když se dobře navečeříte. Výhodou je, že se potom dítě nemusí zbytečně budit, když má hlad, ale hravě prospí i celou noc. To zajisté oceníte.

3. Usínejte společně

Jedním z osvědčených tipů maminek, je usínat společně v jedné posteli. Miminko je totiž vždy klidnější, když cítí blízkost matky. Zažívá pocit bezpečí, který navozuje harmonii a pohodu, takže dítě velmi lehce usne, i když není až tak unavené. Společné spaní a usínání má ale i další výhody, například při kojení. Vstávání a ulehání do postele totiž dítě velmi často probudí. Pokud s miminkem ještě nespáváte, napravte to, uvidíte, že vám to přinese překvapivé výhody.

4. Před kojením žádný kofein

Matky si často neuvědomují, že miminku během kojení předávají část toho, co běžně pijí nebo jedí. Pokud patříte i vy mezi milovnice kávy, zbystřete. Věděli jste, že šálek kávy a kofein působí na dítě mnohem více, než na dospělého? A to až 3 hodiny po konzumaci. Pokud tedy máte pocit, že miminko špatně spí, zapřemýšlejte, kolik konzumujete kofeinu - nejde jen o kávu, ale například i čaje nebo limonády obsahující kofein. Zkuste kofein úplně vysadit. Budete překvapena, jak účinné to je.

5. Ignorujte hodiny 

Jedna malá, ale o to účinnější rada maminek. Nesledujte hodiny. Čas sám o sobě nás často dostává pod tlak. Podobné je to také v případě, kdy se staráte o miminko. Pokud stále sledujete hodiny, kdy se miminko budí, jak často spí, jak dlouho nespí a podobně. Dostanete do stresu nejen sebe, ale postupně také miminko, které to vycítí a celkově bude ještě více nervóznější a bude mít problém s usnutím či kvalitním spánkem. Jednoduchá, ale možná jedna z nejúčinnějších rad tedy zní "Ignorujte čas, starejte se o miminko teď a nic dalšího neřešte."

Extra TIP: Věděli jste, že monotónní zvuky fungují jako nejlepší ukolébavka? 

Všechny maminky určitě znají ukolébavky. Ale zamyslely jste se někdy skutečně nad tím, jak fungují? Tedy jestli vůbec fungují? Poslední výzkumy ukazují překvapivé zjištění –nejlepší ukolébavkou jsou monotónní zvuky, které, možná překvapivě, dítě přes spaním uklidňují a napomáhají mu usnout. Vědci to vysvětlují tím, že monotónní zvuky dítě vnímá podobně, jako zvuky, které slyšelo v děloze. Připomínají jim tam například tlukot srdce nebo proudění krve v žilách a tepnách.

Uspat miminko nebylo snazší 

Naše rady a tipy, jak uspat miminko jsme čerpali především od zkušených maminek, které ví, o čem mluví. Nebojte se osvědčené rady vyzkoušet. Uvidíte, že není až tak těžké miminko uspat a dopřát mu kvalitní spánek. Ovšem není to jen o miminku, ale máte tak i vy velkou šanci se po dlouhé době pořádně vyspat a odpočinou si.