V jakých barvách vymalovat dětský pokoj?

07.07.2019

Zajímá vás, jaké barvy navozují klidný spánek nejen vašeho miminka a které naopak podporují lepší soustředění školáků? Barvy mají silný vliv na lidskou psychiku. Jejich výběr je proto důležitý.

Děti ve svém pokoji tráví nejvíce času ze všech místností. Je proto důležité, aby se v tomto prostředí cítili dobře. Správný výběr barvy a odstínu může napomáhat k lepšímu soustředění, nebo načerpání sil. Zdaleka se nejedná o pouhý výběr výmalby zdí a stropu. Důležitá je také barva nábytku, koberce, závěsů, hraček, ložního prádla i dekorací. Odstíny musí ladit. Základ pro zařízení veškerého interiéru.

Barvy pro klidný spánek

Pocit uvolnění a harmonie navodí nevýrazné barvy v teplejším odstínu. Jedná se béžovou, světle hnědou, světle šedou, meruňkovou, žlutou i bílou.

Bdělost a soustředění podporuje výrazná červená, oranžová, fialová i sytě růžová barva. Praktické je rozdělit dětský pokoj do několika částí a barvy tomuto rozdělení uzpůsobit.

Podle čeho vybírat?

Konkrétní volbu přizpůsobte velikosti a členitosti místnosti. Dalším kritériem, podle čeho volte odstín, je orientace na konkrétní světovou stranu. V dostatečně světlé místnosti, kde slunce svítí téměř celý den si můžete dovolit výraznější barvu, než do tmavšího pokoje s nedostatkem denního světla. V takovém případě zvolte barevnou pouhou část stěny, nebo jiný výrazný prvek, jakým je koberec, postel, nebo tepee.

Děti barvy milují. Nebraňte jim zařídit si vlastní království. Různobarevné nemusí být zdaleka vše. Stačí se zaměřit na několik hlavních odstínů, které si váš školák vybere. K nim doplníte další vhodné kombinace.

Nejjednodušeji se kombinuje barva bílá. Hodí se ke všem odstínům a jednotlivé prvky nábytku a dekorací můžete kdykoliv během let obměňovat. Bílou komodu užijete v pokoji kojence, předškoláka i vysokoškoláka.

Koberec, pěnové podložky, polštáře na podlahu nebo jiný druh podlahy zvolte v tmavším odstínu, nežli máte zbytek stěn a nábytku. Tím získáte pocit stability a bezpečí. Pokud zvolíte tmavé barvy do výmalby, místnost opticky zmenšíte a zúžíte.